Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia została członkiem sojuszu na rzecz czystego wodoru. To kolejny etap wdrażania zeroemisyjnego transportu w tym regionie Polski.
Przewodniczący Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak podkreśla, że instytucji zależy na wdrożeniu przyjaznej dla środowiska technologii. Rocznie pojazdy miejskie na obszarze GZM pokonują ponad 100 mln kilometrów, co nie pozostaje bez wpływu na otoczenie. Władze GZM mają tego świadomość i działają na rzecz redukcji zanieczyszczeń powodowanych przez komunikację publiczną.
Rozpoczynając współpracę z Sojuszem Metropolia stała się pierwszą polską instytucją, która przystąpiła do międzynarodowego stowarzyszenia. To już kolejny krok GZM w kierunku rozwoju transportu opartego na wodorze. Działania rozpoczęła od popisania dwóch listów intencyjnych – z PKN Orlen oraz Tauron. Ta pierwsza spółka jest również członkiem Europejskiego Sojuszu na Rzecz Czystego Wodoru.
Sam Sojusz (z ang. European Clean Hydrogen Alliance) został powołany przez Komisję Europejską w lipcu tego roku jako narzędzie wspierające realizację powstałej w tym samym czasie Strategii wodorowej dla neutralnej klimatycznie Europy. Efektem współpracy ma być do 2050 roku odejście od wodoru pozyskiwanego z paliw kopalnych na rzecz zielonego wodoru, wytwarzanego ze źródeł odnawialnych takich jak biomasa czy woda.