Pierwsze ciężarówki na wodór będą jeździć w Szwajcarii

Firma Hyundai wyprodukowała dla Szwajcarii pierwsze 10 samochodów XCIENT Fuel Cell, czyli ciężarówek napędzanych wodorem.

Docelowo w tym roku do Szwajcarii ma trafić aż 50 samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi o mocy 190 kW (95 kW każde). Od września 2020 roku XCIENT Fuel Cell będą przekazywane klientom flotowym.

Każdy samochód ciężarowy jest wyposażony w siedem zbiorników wodoru o łącznej pojemności ok. 32 kg. Jedno ładowanie pozwala na pokonanie dystansu około 400 km, a tankowanie pojazdu na wodór trwa od 8 do 20 minut. Obecny zasięg modelu XCIENT Fuel został dostosowany do wymagań klientów flot samochodów użytkowych, a także uwzględnia dostępną w Szwajcarii infrastrukturę do ładowania.

Zastosowana technologia ogniw paliwowych sprawdzi się szczególnie w branży spedycji i logistyki, gdyż pozwala na pokonywanie długich dystansów oraz maksymalnie skraca czas potrzebny na tankowanie. Ogniwa paliwowe zapewniają też wystarczającą ilość energii, aby umożliwić ciężarówkom przejazd po górzystym terenie.

Obecnie Hyundai Motor pracuje nad dalekobieżnym ciągnikiem siodłowym zdolnym do przejechania 1 000 kilometrów na jednym ładowaniu. Nowy ciągnik, wyposażony w ulepszony system ogniw paliwowych o wysokiej trwałości i mocy, trafi m.in. na rynki w Ameryce Północnej i Europie.