Pierwsza stacja tankowania wodoru powstanie na warszawskiej Woli

Górnośląski Zakład Obsługi Gazownictwa wybuduje w Warszawie pierwszą w Polsce stację do tankowania samochodów i autobusów wodorem.

Uruchomienie stacji badawczej tankowania pojazdów napędzanych wodorem planowane jest w 2021 roku. Projekt o nazwie Hydra Tank powstanie na warszawskiej Woli, przy ul. Prądzyńskiego, w sąsiedztwie istniejącej stacji tankowania CNG (sprężonego gazu ziemnego). Inwestorem jest PGNiG, a budowę realizuje polsko-brytyjskie konsorcjum.

PGNiG prowadzi badania możliwością magazynowania i transportu wodoru przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego. W ramach projektu o nazwie InGrid – Power to Gas  w Odolanowie powstanie instalacja, w której w 2022 roku ma rozpocząć się produkcja „zielonego wodoru”. PGNiG chce w tym celu wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Specjalnie powołane laboratorium badawcze spółki ma być pierwszą w Polsce i jedną z niewielu w Europie takich jednostek, które badają czystość wodoru, w przyszłości świadczącym usługi także podmiotom zewnętrznym.