Grzegorz Bykowski – Poznań Ławica: nie tylko autobusy na wodór, ale również samoloty

Województwo wielkopolskie to jeden z pionierów transformacji wodorowej w Polsce. Poznań w październiku 2022 r. złożył zamówienie na 25 autobusów na wodór produkcji Solaris. Będzie to największe, jednorazowe zamówienie autobusów wodorowych, jakie zrealizuje Solaris.

Na tym nie koniec, bo już w ciągu kilku następnych lat przy lotnisku Ławica ma powstać stacja wodorowa dla autobusów miejskich, z której docelowo będą mogły korzystać również samoloty. Port lotniczy Ławica planuje produkować i sprzedawać wodór do celów transportowych. Niewykluczone, że klientami będą również linie lotnicze.

– To nad czym dzisiaj się pracuje, to małe samoloty -16, 17 czy 18-osobowe, które latają na odległość między 300 i 500 kilometrów. To jest technologia, która jest dzisiaj na stole i którą w tej chwili się rozwija. W ramach takiego projektu współpracy międzynarodowej basenu Morza Bałtyckiego, z kilkoma innymi lotniskami i instytucjami, chcemy zobaczyć jak się przygotować do obsługi tego typu samolotów, te samoloty one już są – powiedział wiceprezes Ławicy Grzegorz Bykowski, cytowany przez Radio Poznań.