Wodorowe plany Sanoku

Sanok rozwija projekt transformacji energetycznej. Wkrótce miejscowość w województwie podkarpackim stanie się pierwszym polskim miastem zasilanym przez zielony wodór. W tym celu powstała samorządowa spółka Hydro Sanok.

Oprócz odnawialnego wodoru władze miasta planują zainwestować też w montaż paneli fotowoltaicznych, magazynu energii oraz ciepła. Zdaniem władz Sanoka nawet mniejsze miasta mogą realizować ambitne projekty transformacji energetycznej. – Przeobrażenie systemu energetycznego na poziomie lokalnym to obecnie niezbędny cel, który muszą osiągnąć samorządy. Gmina Miasta Sanoka dąży do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu poprzez zmniejszenie zużycia energii w sektorze komunalnym oraz zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii – powiedział Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka, podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Czy sanocki wodór będzie ekologiczny? Produkcja wodoru wymaga dwóch składników: wody i energii elektrycznej. Jednym ze sposobów, aby wodór był ekologiczny i niskoemisyjny, jest zapewnienie odnawialnych źródła energii, które będą używane do jego produkcji. W tym celu Sanok planuje wybudować farmę fotowoltaiczną, która dostarczy niezbędny prąd do produkcji wodoru.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach poinformowana, że firma Hynfra zostanie mniejszościowym inwestorem pierwszej samorządowej spółki wodorowej w Polsce – Hydro Sanok, której głównym celem jest właśnie transformacja energetyczna Sanoka. Miasto Sanok konsekwentnie realizuje swój plan transformacji energetycznej krok po kroku, a nie jest to jedynie abstrakcyjna strategia czy marzenie, lecz skrupulatna realizacja wyznaczonych celów – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, podczas specjalnej konferencji na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.