Szkocja: testowe domy na wodór

Szkocja jest pierwszym krajem na świecie, który testuje możliwość wykorzystania zielonego wodoru w gospodarstwach domowych. W pilotażowym projekcie w 300 domach w rurach zamiast gazu popłynie wodór.

Szkocka firma gazowa SGN wyposaży wybrane gospodarstwa domowe w hrabstwie Fife w bezpłatne wodorowe systemy ogrzewania i kuchnie do gotowania. Na ten pilotażowy czteroletni projekt szkocka instytucja energetyczna Ofgem przeznaczyła 24 miliony dolarów. Jeśli eksperyment się powiedzie i uzyskiwana w procesie elektrolizy elektryczność skutecznie zastąpi dotychczas stosowany gaz ziemny, będzie to milowy krok Wielkiej Brytanii w stronę osiągnięcia zakładanych celów węglowych. Dodatkowe 17 milionów dolarów Ofgem przeznaczy na sprawdzenie, czy dotychczasowa instalacja gazowa nadaje się do przesyłu wodoru na duże odległości.
Nowe zastosowanie zielonego wodoru na Wyspach Brytyjskich to szansa na prawdziwą energetyczną rewolucję. Dziś 85% domów w tym kraju ogrzewanych jest nadal przy użyciu gazu ziemnego. Projekt stwarza szansę nie tylko na oszczędności, ale również jest elementem narodowej strategii Wielkiej Brytanii, aby do 2050 zredukować emisję gazów cieplarnianych do zera.

grafika źródło: engadget.com