Wodór szansą na transformację miast w Polsce w kierunku zeroemisyjnym

Wodór ma potencjał zmiany miast nie tylko w obszarze transportu publicznego, a Polska może zostać jednym z liderów produkcji oraz wykorzystania wodoru nisko- oraz zeroemisyjnego. Posiadamy bardzo dobre uczelnie techniczne kształcące świetnych inżynierów, którzy będą niezbędni, aby przestawić polską gospodarkę na wodorowe tory do 2030 roku – to główne wnioski z debaty o technologiach wodorowych, która odbyła się podczas II Kongresu Technologii Miejskich.
Na tegorocznym Kongresie Technologii Miejskich nie mogło zabraknąć dyskusji na temat wodoru oraz możliwych zastosowań tej technologii. W październiku 2020 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpoczęło program Zielony Transport Publiczny, który przewidywał m.in. dofinansowanie w wysokości aż 90% na zakup autobusów na wodór. W pierwszym naborze prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki złożono wnioski na zakup ponad 100 pojazdów tego typu. O najwięcej, bo aż o 84 szt., zawnioskował Poznań.

Więcej na: Wodór szansą na transformację miast w Polsce w kierunku zeroemisyjnym – Transport Publiczny (transport-publiczny.pl)

Wodór w Tarnowskich Górach

Władze Tarnowskich Gór chcą dekarbonizacji lokalnego systemu ciepłowniczego i transportu. Włodarze planują uruchomienie innowacyjnego systemu gospodarki wodorowej w mieście. W tym celu podpisali list intencyjny ze spółką Veolia.


W ramach współpracy ma powstać zakład produkcji paliwa wodorowego z wykorzystaniem źródeł energii odnawialnych źródeł energii OZ. W pierwszym etapie projektu czyste paliwo ma być dostarczane do stacji tankowania pojazdów komunikacji publicznej oraz transportu ciężkiego. Ta zmiana pozwoli na wprowadzenie bezemisyjnych rozwiązań. Drugi etap projektu zakłada wykorzystanie wodoru do produkcji ciepła i energii elektrycznej.

Powstaje europejski pociąg na wodór

Nowy pojazd powstanie dzięki współpracy kilku ważnych graczy na rynku wodorowym. Koncern Toyota opracował moduły ogniw paliwowych, Renfe udostępni pociąg do testów, a CAF akumulatory. Prace mają trwać cztery lata, a międzynarodowy zespół projektowy dysponuje budżetem w wysokości 14 mln euro.


Celem projektu jest przejście na zeroemisyjny transport tam, gdzie dotychczas po torach w Unii Europejskiej poruszają się składy spalinowe. Unijny projekt FCH2RAIL, który wystartował w styczniu 2021 roku, zrzesza podmioty z Belgii, Niemiec, Hiszpanii i Portugalii. Partnerstwo zakłada stworzenie prototypu wyposażonego w moduł hybrydowy i modułowy układ napędowy, który łączy zasilanie elektryczne z sieci trakcyjnej z zasilaniem z ogniw paliwowych.


którego zadaniem jest stworzenie pociągu łączącego napęd elektryczny z napędem z ogniw wodorowych. Renfe udostępni pociąg do testów, Toyota opracowała moduły ogniw paliwowych, zaś CAF dostarczy akumulatory. Projekt dysponuje budżetem w wysokości 14 mln euro, a efekty prac powinniśmy poznać za cztery lata.

Pierwsza elektrownia wodorowa już w planach

Firmy Equinor z Norwegii oraz SSE z Wielkiej Brytanii zapowiadają, że instalacje mogą powstać jeszcze w tej dekadzie. Planowana lokalizacja elektrowni to Wyspy Brytyjskie.


Elektrownia Keadby o mocy 1800 MW ma być w 100% napędzana wodorem wytwarzanym z gazu.


Wodór służący do opalenia nowego typu elektrowni ma pochodzić z projektu H2H Saltend w pobliżu miejscowości Hull. Mają tam powstać instalacje do wytwarzania wodoru z gazu i składowanie dwutlenku węgla.

Choć powstały w tej technologii wodór będzie niebieski, czyli emisyjny partnerzy wierzą, że dzięki odpowiedniej polityce wsparcia rozwoju technologii wodorowej zakład powstanie do 2027 roku włącznie. Uzupełnieniem elektrowni byłby mechanizm wychwytywania dwutlenku węgla w celu redukcji emisji.

Pierwsze pociągi na wodór we Francji

Narodowy francuski przewoźnik SNCF Voyageurs zamówił u producenta Altstom 12 pociągów napędzanych ogniwami wodorowymi. Kwota kontraktu wynosi 190 mln euro, a składy mają od 2025 roku wozić pasażerów w czterech regionach Francji.


To pierwsze pociągi na wodór, które kursować po francuskich torach. Testowo pociągi mają wyruszyć na tory już w 2023 roku. Zamówione składy są przeznaczone dla regionów Owernia-Rodan-Alpy, Burgundia-Franche-Comte, Grand Est i Oksytania.

Wyprodukowane we Francji pojazdy będą oparte o konstrukcję Coradia Polyvalent, będą mieć 72 metry długości i zabiorą do 218 pasażerów.