Pesa zakończyła ostatni etap badań homologacyjnych wodorowej lokomotywy manewrowej SM42-6Dn.
Największy polski producent taboru kolejowego oficjalnie zakończył testy lokomotywy wodorowej. Był to pierwszy w historii Ośrodka Instytutu Kolejnictwa pojazd z napędem wodorowym, którego badania homologacyjne prowadzono na torze testowym w Żmigrodzie.
Zwieńczenie tego wydarzenia był pokaz tankowania nowej lokomotywy oraz jazdy testowe dla kilkunastu polskich i zagranicznych przewoźników towarowych – potencjalnych klientów Pesy.
– Obecność kilkudziesięciu przedstawicieli przewoźników cargo i intermodalnych potwierdza zainteresowanie, jakim cieszy się projekt naszej wodorowej lokomotywy manewrowej. Poza modernizacją SM42-6Dn zaoferujemy klientom na polskim i europejskim rynku nowe lokomotywy wodorowe. Prace nad tymi projektami w ramach bezemisyjnej platformy lokomotyw i pojazdów pasażerskich już trwają” – zapowiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesa.
Doświadczenie zebrane przy okazji tego projektu ma zaprocentować przy implementacji napędów wodorowych do pojazdów pasażerskich. Pierwszy pasażerski pojazd Pesa ma mieć możliwość zasilania z dwu źródeł – sieci trakcyjnej i ogniw wodorowych. Spółka planuje rozwój tej rodziny pociągów również w oparciu o koncepcję hydrogen ready. Zakłada ona, że przy przeglądzie na poziomie P4 cały zespół napędowy może zostać wymieniony ze spalinowego na wodorowy. To rozwiązanie, jeśli tylko będzie wykonalne technicznie i opłacalne ekonomicznie, może być ciekawe dla operatorów, którzy nie chcą jeszcze przestawiać się na wodór, ale ze względu na długi okres użytkowania taboru, zostawią sobie furtkę do płynnego przejścia na nowe paliwo bez konieczności wymiany floty. Wszystkie badania zakończyliśmy zgodnie z planem. Teraz czas na przygotowanie dokumentacji do certyfikacji, potem procedura homologacji. Zakładamy, że w kwietniu rozpocznie się eksploatacja lokomotywy na terenie Petrochemii w Płocku” – podsumował dr Lech Lipiński, kierownik kontraktu pojazdów wodorowych PESA Bydgoszcz.