Pierwsze ciężarówki na wodór będą jeździć w Szwajcarii

Firma Hyundai wyprodukowała dla Szwajcarii pierwsze 10 samochodów XCIENT Fuel Cell, czyli ciężarówek napędzanych wodorem.

Docelowo w tym roku do Szwajcarii ma trafić aż 50 samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi o mocy 190 kW (95 kW każde). Od września 2020 roku XCIENT Fuel Cell będą przekazywane klientom flotowym.

Każdy samochód ciężarowy jest wyposażony w siedem zbiorników wodoru o łącznej pojemności ok. 32 kg. Jedno ładowanie pozwala na pokonanie dystansu około 400 km, a tankowanie pojazdu na wodór trwa od 8 do 20 minut. Obecny zasięg modelu XCIENT Fuel został dostosowany do wymagań klientów flot samochodów użytkowych, a także uwzględnia dostępną w Szwajcarii infrastrukturę do ładowania.

Zastosowana technologia ogniw paliwowych sprawdzi się szczególnie w branży spedycji i logistyki, gdyż pozwala na pokonywanie długich dystansów oraz maksymalnie skraca czas potrzebny na tankowanie. Ogniwa paliwowe zapewniają też wystarczającą ilość energii, aby umożliwić ciężarówkom przejazd po górzystym terenie.

Obecnie Hyundai Motor pracuje nad dalekobieżnym ciągnikiem siodłowym zdolnym do przejechania 1 000 kilometrów na jednym ładowaniu. Nowy ciągnik, wyposażony w ulepszony system ogniw paliwowych o wysokiej trwałości i mocy, trafi m.in. na rynki w Ameryce Północnej i Europie.

Strategia wodorowa trafi do konsultacji na jesieni

W Ministerstwie Klimatu trwają prace nad strategią wodorową dla Polski do roku 2030. Minister Kurtyka zapewnia, że na jesieni dokument trafi do konsultacji.


7 lipca odbyło się uroczyste spotkanie podpisania listu intencyjnego ws. partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i sektorowego porozumienia wodorowego. Tym samym zakończył się pierwszy etap prac nad strategią wodorową dla Polski. Obecny podczas uroczystości minister Kurtyka podkreślał, że najważniejszym obecnie celem jest budowa instalacji na wodór o mocy 2-4 GW.


Powstająca właśnie strategia ma zawierać spójny system norm technicznych i umocnić Polskę na pozycji światowego potentata produkcji wodoru. Zdaniem ministra Kurtyki to właśnie wodór, który przez czołowych światowych ekspertów wskazywany jako paliwo przyszłości, będzie impulsem do wyjścia z kryzysu i skutecznej transformacji krajowej gospodarki.