Miesiąc: wrzesień 2021
Orlen kupi lokomotywę wodorową i zasili pociąg Coradia iLint
PKN Orlen kontynuuje swoje zaangażowanie w rozwój technologii wodorowych. Obecnie rozwija partnerstwa z branżą kolejową – z bydgoską Pesą oraz Alstomem.
Spółka planuje zakup lokomotywy manewrowej na wodór, która została zaprezentowana po raz pierwszy na Targach Trako. Po testach zmodernizowana SM42 ma trafić do zakładów w Płocku i obsługiwać tamtejszą bocznicę. To kolejny krok Orlenu we wdrażaniu polityki ograniczania emisyjności. W związku z wdrażaniem postanowień europejskiego Zielonego Ładu Orlen planuje z roku na rok zwiększanie udziałów swojego przewoźnika kolejowego Orlen Koltrans w rynku. Dobowe zapotrzebowanie nowej lokomotywy na wodór to ok. 170 kg i na tyle wystarczy paliwa zgromadzonego w dwóch zbiornikach. PKN Orlen pracuje nad układem tankowania wodoru do tej lokomotywy.
Zgodnie z ustaleniami Orlenu z Alstomem jeśli pierwszy pasażerski pociąg Coradia iLint wejdzie do Polski, spółka zostanie dostawcą wodoru dla pojazdu. Zadaniem Orlenu będzie również stworzenie mobilnej stacji tankowania. Rozwiązaniami bezemisyjnymi zwłaszcza na trasach niezelektryfikowanych zainteresowane jest już kilka polskich samorządów. Sam Alstom zapewnia, że pierwszy pociąg dla Polski wraz dopuszczeniem do ruchu to perspektywa najbliższych 3 lat.
Hydrogen Utopia zbuduje zakład recyclingu plastiku w Koninie?
Hydrogen Utopia International, start-up założony przez Aleksandrę Binkowską, zebrał 2,2 mln GBP na budowę zakładu recyklingu plastiku w Koninie.
Brytyjski partner udzielił Polakom wyłączności na korzystanie w Polsce, na Węgrzech i w Grecji z technologii DMG System. Rozwiązanie umożliwia produkcję wodoru z odpadów. Jeśli eksperyment się powiedzie, nasz kraj będzie jednym z pionierów wytwarzania nisko kosztowego wodoru.
PKN Orlen liderem Mazowieckiej Doliny Wodorowej
PKN Orlen stanie na czele partnerstwa 16 rożnych doświadczonych podmiotów, które razem dążą do dalszego rozwijania technologii wodorowej.
Zadaniem lidera będzie opracowanie celów i strategii działania oraz organizacja Doliny. Wybór lidera nie jest przypadkowy. Spółka ma znaczne sukcesy na polu wdrażania technologii wodorowej, jak również imponujące długoterminowe plany badawczo-inwestycyjne. Jak podkreśla prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, do 2050 roku koncern planuje osiągnąć całkowitą neutralność emisyjną. Firma angażuje się także w projekty zagraniczne takie jak międzynarodowy program programu Hydrogen Eagle, dzięki któremu ma szansę stać się wiodącym producentem wodoru w Europie Środkowej. Rozwój Doliny Wodorowej wpisuje się nie tylko w politykę spółki, ale również szerszą strategię wdrażania wodoru w polskiej gospodarce.
Sieć dolin wodorowych ma wg Strategii Wodorowej Unii Europejskiej stać się spójnym elementem Europejskiego Ekosystemu Wodorowego. W Polsce ma powstać minimum pięć specjalnych regionów administracyjnych, w których będą realizowane projekty związane z wykorzystaniem wodoru w różnych obszarach gospodarki. Obecnie trwają prace nad powołaniem Dolin: Podkarpackiej, Śląskiej, Dolnośląskiej, Wielkopolskiej i Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną. Każda z nich będzie pełniła rolę centrum badań i rozwoju oraz edukacji w zakresie wdrażania wodoru.
Dolina Mazowiecka stawia przede wszystkim na realizację projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemu kształcenia dla kadr oraz rozwiązań wspierających rozwój odpowiednich regulacji.
Polskie obszary wodorowe będą stanowiły aż jedną piątą europejskiej sieci Dolin Wodorowych. Na świecie istnieje obecnie 36 takich regionów, z czego 20 jest zlokalizowanych na Starym Kontynencie.
Jedyny samochód napędzany na wodór w Europie bezpieczny
Toyota Mirai zdobyła najwyższą ocenę w teście zderzeniowym Euro NCAP, niezależnej organizacji oceniającej bezpieczeństwo pojazdów. Obecnie to jedyny samochód korzystający z ogniw wodorowych dostępny dla klientów w Europie.
Auto japońskiego koncernu zdobyło 5 gwiazdek w testach, co potwierdza zarówno maksymalny poziom bezpieczeństwa modułowej konstrukcji opartej na TNGA, jak i elektrycznego napędu wodorowego. Testy Euro NCAP wykazały także bardzo wysoką skuteczność systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense.
Toyota osiągnęła również wysokie wyniki w innych parametrach. Zarówno ochrona dorosłych pasażerów, jak i ochrna dzieci i innych użytkowników dróg (piesi i rowerzyści) oraz ogólna ocena systemów bezpieczeństwa czynnego otrzymały ocenę 80% i powyżej.
Wałbrzych kupi 20 autobusów wodorowych
Wałbrzych to już kolejne polskie miasto, które planuje zmodernizować swój tabor i częściowo zastąpić wysłużone jednostki pojazdami zeroemisyjnymi.
Władze miasta złożyły wniosek do programu „Zielony Transport Publiczny”, organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po zakupie autobusów wodorowych będą one stanowiły aż 1/3 całej wałbrzyskiej floty. Wodór do pojazdów dostarczy PKN Orlen, który planuje wybudować w Wałbrzychu stację tankowania. Zamiar potwierdza podpisany już z miastem list intencyjny.
Obecnie po mieście kursuje łącznie 56 autobusów napędzanych olejem napędowym. Władze Wałbrzycha chcą wymienić wszystkie na pojazdy wodorowe oraz niskoemisyjne napędzane gazem ziemnym CNG.